Histeroskopia diagnostyczna i operacyjna, to zabiegi wykonywane w znieczuleniu ogólnym bądź miejscowym, polegające na wprowadzeniu narzędzia optycznego (o średnicy, zazwyczaj, 3-5 mm) o nazwie histeroskop, przez pochwę, szyjkę macicy do jamy macicy przy jednoczesnym podaniu roztworu soli fizjologicznej do jamy macicy w celu rozszerzenia jej. Histeroskopia jest zabiegiem pozwalającym na ocenę jamy macicy:
- Kształtu (w tym patologii związanej z rozwojem narządu na poziomie embrionalnym).
- Reaktywności ujść jajowodowych.
- Patologicznych krwawień z dróg rodnych, rozrostów błony śluzowej jamy macicy.
- Obecności polipów lub mięśniaków.
Histeroskopia jest istotnym badaniem w diagnostyce i leczeniu niepłodności, gdzie precyzyjna ocena histeroskopowa, pozwala na wskazanie potencjalnych przyczyn nieprawidłowej implantacji zarodka lub utraty ciąży. Zdefiniowana patologia jest usuwana podczas zabiegu, a ewentualnie uzyskany materiał tkankowy jest przekazywany do badania histopatologicznego. Niektóre z możliwych dolegliwości po wykonanym zabiegu to ból w podbrzuszu podobny do bólu towarzyszącemu krwawieniu miesiączkowemu, nudności, objawy dyspeptyczne, krwawienie lub plamienie z dróg rodnych (mogą utrzymywać się do 2-3 dni po zabiegu). Kwalifikacja do rodzaju znieczulenia, któremu będzie poddana pacjentka, odbywa się przed zabiegiem. Odpowiednie znieczulenie zapewnia komfortowy przebieg śród i pooperacyjny.
Pacjentka po zabiegu pozostaje do 6 godzin pod obserwacją na Sali Obserwacyjnej. Dolegliwości związane z przebiegiem pooperacyjnym z reguły ustępują po zastosowani ogólno dostępnych środków przeciwbólowych.
- Przygotowanie do operacji
- Dokumenty, które należy zabrać ze sobą
- Pacjentka musi być zaszczepiona przeciwko żółtaczce zakaźnej typu B lub posiada oznaczony poziom przeciwciał.
- Pacjentka musi być zdrowa – bez przeziębienia.
- Prosimy o wykonanie zleconych badań laboratoryjnych i dostarczenie ich wyników.
- W dniu poprzedzającym operację obowiązuje dieta lekkostrawna półpłynna od godziny 15. Picie płynów niegazowanych po 15:00 bez ograniczeń.
- W zależności od zaplanowanej godziny zabiegu, prosimy być na czczo 6 godzin przed zabiegiem.
- W dni operacji prosimy o zgłoszenie się do rejestracji Kliniki przy ul. Jeleniej 4 w Zielonej Górze.
- Prosimy przyjąć przewlekle stosowane leki wedle dotychczasowego schematu.
- W dniu operacji należy należy ogolić skórę w miejscu operowanym.
- Prosimy o zabranie ze sobą piżamy/koszuli, kapci, szlafroka oraz osobistych przyborów toaletowych.
- Prosimy zastosować wydane w Klinice środki przeczyszczające lub zastosować 2 czopki glicerynowe wieczorem przed operacją, celem opróżnienia dolnego odcinka przewodu pokarmowego.
- Prosimy zaplanować opuszczenie naszej Kliniki z osobą towarzyszącą.
- Dowód osobisty.
- Karty informacyjne z pobytów w szpitalu, wyniki badań laboratoryjnych, które zostały wykonane w ciągu ostatnich 2 miesięcy.