Rekonstrukcja błony dziewiczej to zabieg popularny nie tylko ze względów religijnych. Coraz częściej kobiety czują potrzebę przeżycia swojego „pierwszego razu” po raz kolejny. Czy jest to w ogóle możliwe? Hymenoplastyka, czyli odtworzenie błony dziewiczej, polega na zszyciu skóry pozostałej po pierwszym przebiciu błony.
Błona dziewicza (z greckiego hymen) to cienka fałdka błony śluzowej, znajdująca się u wejścia do pochwy. Ma kształt pierścieniowaty, z niewielkim otworem pośrodku. Zwykle pozostaje nienaruszona do momentu pierwszego stosunku. Bywa jednak, że nie jest w pełni wykształcona, albo zostanie uszkodzona – na przykład na skutek aktywności fizycznej, zabiegu medycznego, badania lekarskiego, stosowania tamponów czy masturbacji. Odtworzenie błony dziewiczej umożliwia ginekologia plastyczna, a zabieg nosi nazwę hymenoplastyki.
Zabieg najczęściej wykonywany jest z powodów religijnych, kulturowych bądź etnicznych. Obecność błony dziewiczej oznacza niewinność i w niektórych krajach, głównie arabskich, jest warunkiem zamążpójścia. Na pomysł tego zabiegu wpadły muzułmanki, chcące zamaskować brak niewinności – rekonstrukcja błony daje wrażenie jej obecności, bo podczas stosunku partner odczuwa opór w trakcie penetracji, pojawia się również lekkie krwawienie. Obecnie jednak nie tylko muzułmanki korzystają z hymenoplastyki, przeprowadza się ją również u kobiet, które zostały zgwałcone zanim odbyły inicjację seksualną, w przypadku wad pochwy, a także na życzenie pacjentki. W Polsce zabieg kosztuje ok 5 tys. zł.
Dodatkowe informacje:
- Przebieg zabiegu
- Zalecenia przed zabiegiem
- Zalecenia po zabiegu
Przeciwwskazaniem jest:
- nieuregulowana cukrzyca,
- infekcje pochwy,
- choroba nowotworowa,
- trwająca miesiączka (z zabiegiem trzeba odczekać, aż minie krwawienie).
Choć ten zabieg nie daje powikłań, zawsze poprzedzony jest konsultacją lekarską. Ginekolog zleca również szereg niezbędnych badań:
- grupa krwi,
- badanie ogólne moczu,
- morfologia,
- koagulogram APTT, INR, PT,
- antygen HBS,
- elektrolity,
- poziom cukru,
- EGK po 40 roku życia.
Dwa tygodnie przed zabiegiem nie wolno zażywać leków zawierających aspirynę lub jej pochodne, witaminę E, nie wolno również przyjmować leków przeciwgrypowych i przeciwkaszlowych – rozrzedzają one krew, przez co mogą zaburzać proces krzepnięcia krwi podczas zabiegu. Trzy dni wcześniej należy ograniczyć palenie papierosów. Na 6 godzin przed zabiegiem nie wolno jeść ani pić.
- Po zabiegu należy dbać o higienę pochwy, by uniknąć infekcji.
- Przez kilka dni zalecany jest oszczędzający tryb życia i unikanie zbytniej aktywności fizycznej.
- Po około siedmiu dniach niezbędna jest wizyta kontrolna, podczas której lekarz ocenia, czy śluzówka goi się prawidłowo, i czy nie wdało się zakażenie.
- Odtworzone dziewictwo można „skonsumować” najwcześniej po dwóch tygodniach od zabiegu, a odczucia są takie same, jak podczas pierwszego razu – opór podczas stosunku, lekkie krwawienie, niewielki ból.