Wkładka wewnątrzmaciczna wykorzystywana jest do antykoncepcji o stosunkowo wysokiej skuteczności i długotrwałym działaniu (ok. 5 lat). Do jamy macicy zakłada się elastyczną kształtkę, wykonaną z tworzywa sztucznego. Niektóre wkładki wewnątrzmaciczne, w celu zwiększenia skuteczności antykoncepcyjnej, posiadają elementy miedzi, srebra, złota, platyny lub uwalniają hormon- lewonorgestrel. Działanie antykoncepcyjne wkładki polega na współdziałaniu kilku mechanizmów w tym m.in. utrudnieni plemnikom dostęp do komórki jajowej:
- Ograniczenie ruchliwości plemników dzięki zwiększeniu gęstości śluzu szyjkowego.
- Eliminowanie plemników dzięki uwalnianiu do śluzu szyjkowego krwinek białych (leukocytów).
- Zablokowanie plemnikom wejścia do jajowodów dzięki ramionom wkładki stanowiącym barierę mechaniczną.
- Wskazania do wykonania zabiegu
- Sposób przygotowania do zabiegu
- Informacje, które należy zgłosić lekarzowi
- Dokumenty potrzebne w czasie wizyty
- Przebieg zabiegu
Metoda ta nie powinna być stosowana przez kobiety, która nie rodziły lub z grupy ryzyka zachorowania na choroby przenoszone drogą płciową. Wkładka zalecana jest zwłaszcza:
- Kobietom posiadającym potomstwo i pozostającym w stałym związku, które potrzebują długotrwałej antykoncepcji.
- Pacjentkom z przeciwwskazaniami do antykoncepcji hormonalnej (w przypadku zakrzepicy żylnej, chorób wątroby, nadciśnienia tętniczego, palaczki tytoniu powyżej 35rż).
- W celu leczenia nadmiernych krwawień miesiączkowych (dotyczy wkładki zawierającej hormon).
Wkładkę antykoncepcyjną należy zakładać pod koniec trwania krwawienia miesiączkowego (3-4 dzień cykl). W dniu zabiegu należy dokładnie podmyć krocze.
- Wszelkie niepokojące objawy (np. ból podbrzusza, osłabienie, zawroty głowy).
- Ewentualne stany zapalne pochwy (przeprowadzenie zabieg będzie wówczas niemożliwe).
- Dowód osobisty lub paszport, bądź karta pobyt, w celu założenia karty pacjenta.
- Aktualny wynik badania cytologicznego.
Wkładka antykoncepcyjna zakładana jest w gabinecie ginekologicznym. Jednak ze względu na możliwość odczuwania bólu, niektóre pacjentki decydują się na wykonanie zabiegu w krótkotrwałym znieczuleniu dożylnym na Sali zabiegowej. Przed założeniem wkładki wewnątrzmacicznej, lekarz przeprowadza badanie ginekologiczne i USG dopochwowe w celu oceny budowy macicy oraz położenia szyjki macicy. Następnie za pomocą specjalnego aplikatura lekarz wprowadza wkładkę przez pochwę i kanał szyjki macicy do jamy macicy. Po wyjęciu aplikatura wkładka rozpręża się, przyjmując właściwy kształt i położenie w jamie macicy. Po zakończeniu zabiegu lekarz wykona USG dopochwowe w celu weryfikacji prawidłowego położenia wkładki w jamie macicy. Po upływie tygodnia należy wykonać kolejne badanie kontrolne w celu sprawdzenia położenia wkładki oraz oceny samopoczucia pacjentki.